DIAMENTY naturalne

Diament to krystalicznie czysty minerał węgla, który powstaje pod wpływem bardzo wysokiej temperatury i dużego ciśnienia. Jest najtwardszą występującą w naturze substancją, a swoją nazwę zawdzięcza greckiemu słowu adamas, oznaczające niezwyciężony, niezniszczalny. Ze względu na to, iż rzadko występuje w przyrodzie, diament uznawany jest za jeden z najcenniejszych oraz najbardziej pożądanych kamieni szlachetnych na świecie.

Poza naturalnymi diamentami kopalnianymi istnieją również diamenty naturalne laboratoryjne, które niejednokrotnie są mylone z diamentami syntetycznymi lub sztucznymi. Te kamienie szlachetne to naturalny diament jednakże powstały w warunkach laboratoryjnych - diamenty te mają takie same parametry, co diamenty wydobywane z wnętrza Ziemi.

Czym różni się diament od brylantu? Diament to nieoszlifowany kamień szlachetny, który charakteryzuje się matową powierzchnią i średnim połyskiem. Aby powstał brylant, kamień należy poddać obróbce, która nada mu lśniącego połysku.

Do oceny wartości diamentów stosuje się zasadę 4C.

  • carat (karat – masa),
  • colour (barwa),
  • clarity (czystość),
  • cut (szlif).

Masa

Karat metryczny (ct) to jednostka masy kamieni szlachetnych. W przypadku diamentów należy podawać masę z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku.

1 ct = 200 mg = 0,2 g

Barwa

Ze względu na kolor diamenty można podzielić na posiadające barwy fantazyjne i barwy typowe. Intensywne kolory (np. różowy, pomarańczowy, niebieski) to barwy fantazyjne, zaś diamenty bezbarwne lub w różnych odcieniach żółtej, brązowej albo szarej określa się barwami typowymi. Z powodu rzadkości występowania, najcenniejsze są diamenty o barwie fantazyjnej, a spośród barw typowych – całkowicie bezbarwne.

Czystość

Mikropęknięcia i niedoskonałości wpływają na stopień zabrudzenia kamienia. Przyjęte zostały symbole, opisujące czystość diamentu:

FL – doskonale czyste.

IF – bez znamion wewnętrznych, badania specjalistyczne mogą wykazać tylko znamiona zewnętrzne.

VVS/VS – mikroskopijne zanieczyszczenia.

SI – dostrzegalne znamiona wewnętrzne w badaniu przy dziesięciokrotnym powiększeniu.

I1, I2, I3 (lub P1, P2, P3) – kamienie z zanieczyszczeniami widocznymi gołym okiem.

Szlif

Starannie oszlifowany kamień zyskuje wysoką jakość. Światło przenikające przez oszlifowany diament podkreśla jego piękno i nadaje wyjątkowości każdej biżuterii. Ocena szlifu jest trudna, jednakże przyjęta została 5-stopniowa skala:

Excellent – doskonała

Very Good – bardzo dobra

Good – dobra

Fair – zadowalająca

Poor – słaba

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl